DNA Extraction and Purification
- (8)
- (5)
- (8)
- (35)
- (15)
- (15)
- (9)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (105)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (19)
- (2)
- (47)
- (12)
- (2)
- (2)
- (25)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (23)
- (11)
- (15)
- (2)
- (97)
- (11)
- (2)
- (7)
- (19)
- (5)
- (23)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
MP Biomedicals™ BigPrep™ Lysing Matrix Y, 50 mL Tubes
Lysing Matrix Y contains 0.5 mm diameter yttria-stabilized zirconium oxide beads and is used to lyse yeast, fungi and algae.
| Includes | Each tube contains 0.5mm dia. Yttria-Stabilized Zirconium Oxide beads |
|---|---|
| Matrix | Lysing Matrix Y |
| Bead Type | Yttria-stabilized Zirconium Oxide |
| For Use With (Equipment) | FastPrep instruments or other bead beaters |
| Sample Type | Animal Tissues,Plants,Insects |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |
MP Biomedicals SPINeasy™ 96-Well DNA Kit for Blood
Designed for high-throughput genomic DNA extraction, processing 96 samples from blood simultaneously.
| Format | Spin Column |
|---|---|
| Product Type | DNA Kit for Blood |
| Isolation Technology | Silica Column |
| Scale | Mini |
Invitrogen™ PureLink™ HiPure Plasmid Midi/Maxiprep Precipitators
Traditional DNA precipitation method of anion exchange isolated plasmid DNA involves isopropanol precipitation followed by centrifugation and drying of DNA which is time consuming and labor intensive.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Applied BioSystems™ MagMAX™ Saliva gDNA Elution Solution
This Elution solution is a component of the MagMAX Saliva gDNA Isolation Kit. It is offered here as a stand-alone reagent for applications that require more Elution solution than is provided in the kit.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ ChargeSwitch™ Lysis Buffer L13
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
ChargeSwitch Forensic DNA Purification Kit is magnetic bead method designed to accommodate all forensic crime scene sample types for STR profiling.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MP Biomedicals™ Lysing Matrix F, 2 mL Tubes
Lysing Matrix F, 2 mL Tubes are used to isolate RNA and protein from samples. Lysing Matrix F is useful in applications such as isolation of intact organelles, and super-molecular structures where lysis conditions necessitate high impaction but low shearing.
| Matrix | Lysing matrix F |
|---|---|
| Sample Type | Bacteria (Gram +/-),Animal Tissues,Fungi,Plants,Coral Emulsions,Mold |
| DNase | Dnase-free |
| Molecular Formula | Aluminum Oxide, Al2O3; Silicon Carbide, SiC |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid isolation and purification, molecular biology, gene expression, microbiological analysis |
| RNase | RNase-free |
MP Biomedicals™ Lysing Matrix B, 96-well Rack
Lysing Matrix B, 96-tube Rack is pre-filled with 0.1 mm silica spheres and used to lyse bacteria and spores.
| Includes | 1.2 mL Cluster-strip Tube and Cap Assemblies |
|---|---|
| Content And Storage | Store at Room Temperature. |
| Matrix | Lysing Matrix B |
| Bead Type | Silica Spheres |
| For Use With (Equipment) | FastPrep-96 or other bead beaters |
| Sample Type | Bacteria,Fungi,Soil,Animal Tissues |
| Sample Volume | Less than 80 mg per prep |
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |
| RNase | RNase-free |
Cytiva illustra ExoProStar 1-Step
Enzymatic PCR clean up technology with illustra Exonuclease I and Alkaline Phosphatase combined in one tube to remove unincorporated primers and dNTPs. Comes in a single tube for maximum convenience.
| Format | Tube |
|---|---|
| For Use With (Application) | Enzymatic PCR clean up |
Cytiva SeraSil-Mag Silica Coated Superparamagnetic Beads
SeraSil-Mag beads for nucleic acid isolation deliver high purity DNA extraction in NGS applications.
| Content And Storage | Room Temperature |
|---|---|
| Description | Storage Solution: Water + 0.05% sodium azide |
| Product Type | Silica coated, core-shell structure |
| Shelf Life | 24 months at room temperature |
| Concentration | 20 mg/mL in water (0.05% sodium azide) |
| For Use With (Application) | Chaotropic salt chemistry and vortex mixing, roller mixing and sonication |
MP Biomedicals™ BigPrep™ Lysing Matrix C, 50 mL Tubes
BigPrep™ Lysing Matrix C, 50 mL Tubes are composed of 1 mm silica spheres and are used primarily for lysis of yeast and fungi.
| Content And Storage | Store at Room Temperature. |
|---|---|
| Matrix | Lysing Matrix C |
| Bead Type | 1 mm Silica Spheres |
| For Use With (Equipment) | FastPrep instruments or other bead beaters |
| Sample Type | Yeast,Fungi,Spores,Algae |
| Sample Volume | Up to 7 g per prep |
| DNase | DNase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |
| RNase | RNase-free |
Invitrogen™ PureLink™ 384 Pre-Lysis Buffer
Up to 96 plasmid DNA samples can be simultaneously purified
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ Ion 16S™ Metagenomics Kit
The Ion 16S™ Metagenomics Kit is designed for rapid, comprehensive and broad-range analyses of mixed microbial populations using the Ion Torrent™ semiconducter sequencing workflow.
MP Biomedicals™ Purification PDIV
Purification PDIV Tubes used for applications such as gene expression.
Cytiva Microarray Hybridization Solution v2.0
Uses a blend of proprietary components to provide quality automated and manual slide hybridizations. Cytiva Microarray Hybridization Solution v2.0 features hybridization rate enhancers that improve the detection of rare targets, plus blocking agents that minimize nonspecific background.